Türkiye’den her sene binlerce insan Yabancı uyruklu insanlarla evlilik gerçekleştirmektedir. Özellikle Rus ve Türk evlilikleri son yıllarda yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Türk Rus evlilikleri için Nikahın Türkiye’de gerçekleşmesi durumunda evlendirme dairesinden çeşitli evraklar talep edilmektedir.
Türkiye’de Yabancı evlilikler için istenilmekte olunan evraklar listesi ( Rus Türk Evlilikleri için istenilen evrak listesi ) :
Rus asıllı kişi Bayansa ve Türkiye’de Türk Vatandaşı birisi ile evlenmek istiyorsa ;
Rusça dilinde Doğum Belgesi, Rusça dilinde aposdil tasdiği ile birlikte
Rusça dilinde Bekarlık belgesi yine Rusça dilinde Aposdil tasdiği ile birlikte
Ve Bayanın Rus Pasaportunun resimli yüzü talep edilmektedir.
Aposdil tasdikleri ile birlikte gelen Rusça evraklar Rusça dilinden önce Türkçe diline çevrilmektedir. Evlilik için istenilen evraklar Rusça dilinden Türkçe diline Çevirildikten sonra Noter tercüme tasdiği alınıp işlemler tamamlanır. Çift adayları , evlilik için istenilen evrakları evlendirme dairesine teslim eder ve Rus Türk evliliği için Nikah tarihi alır.
Nikah Dairesinin Yabancı uyruklu bayandan talep ettiği evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve teslim edilmesi işlemin uzamasının önüne geçecektir.
Nikah tarihi alındıktan sonra Rus asıllı Bayan Türkçe bilmiyorsa Nikah tarihinde Rusça Türkçe dilinde Nikah Yeminli tercümanı bulundurmak zorundadır. Rusça Nikah Tercümanı eşliğinde ve şahitlerin huzurunda evlilik gerçekleşir.
Yabancı evlilikte evrak listesi Erkek adayda ise farklıdır. Erkek aday için istenilen evraklar listesinin Nikahın kıyılacağı ilgili belediye evlendirme dairesinden talep edilmesi evrakların eksiksiz temini açısından önemlidir.

Kategoriler: Genel

Benzer yazılar

Genel

Çince Tercüman Arayan Şirketler

Çince tercüman arayan şirketler; Genellikle Çin ülkesinden aldıkları Makinenin kurulumu için Çince sözlü tercüman gereksinimi duyarlar. Özellikle son yıllarda Çin Halk Cumhuriyetinden Türk girişimcileri pek çok makine ithal etmektedir. Makine ithalatı sonrası ise Makinenin kurulumu Daha fazlasını oku…

Genel

Evden tercüme işi mi yapmak istiyorsunuz?

Evden para kazanmak için tercümanlık doğru bir tercih olabilir. Sizde “Evden çeviri işi yapmak istiyorum” diye arama yaparak karşınıza çıkan iş ilanı sitelerinde çevirmenlik işi arayabilirsiniz. Çevirmenlerin büyük çoğunluğu, kazançlarını tercüme büroları üzerinden elde etmektedir. Daha fazlasını oku…

Genel

İngilizce PDF Dosyasını Türkçe’ye Çevirme – Tüm Dillerde Birebir Tercüme

Tercüme edilecek Pdf dosyaları genellikle Nitro, Solid Converter veya Abby Fine Reader gibi programlarla önce word dosyasına çevrilerek bu doküman üzerinde tercümesi yapılmaktadır. Nitro ve Solid v.b programlar yazıyı word dosyasına aktarırken resim dosyalarını da Daha fazlasını oku…